دندان ساختار بسیار محکمی دارد با این حال ممکن است لبه های آن بشکند و جدا شود، ترک بردارد یا حتی خرد شود. در ادامه برخی دلایل شکستن  و ترمیم دندان شکسته می پردازیم:
– گاز گرفتن جسمی سخت و محکم و یا آسیب به دندان بر اثر دندان قروچه
– واردشدن ضربه شدید به ناحیه صورت و دهان
– زمین خوردن
– داشتن چسبیدگی شدید دندان که موجب تضعیف ساختار دندان شده است
– داشتن یک پرکردگی قدیمی و وسیع دندان از جنس آمالگام که به خوبی از قسمت های باقی مانده از تاج دندان محافظت نمی کند.
وقتی لبه دندان می شکند یا دندان ترک بر می دارد ، دردی به دنبال ندارد. هر چند بعد از شکسته شدن دندان شخص سریعا لبه تیز دندان را با زبانش حس می کند و متوجه شکستگی دندان خود می شود. شکستگی های خفیف دندان موجب درد نمی شوند اما اگر بخش بزرگی از دندان بشکند و جدا شود می تواند موجب درد و ناراحتی شود چرا که ممکن است در این صورت عصب داخل دندان نیز آسیب ببیند. همچنین در صورتی که بر اثر شکسته شدن دندان سر ریشه های عصبی که در مینای دندان وجود دارد در معرض هوا ( یا غذا و نوشیدنی های سرد و گرم) قرار بگیرند درد و ناراحتی زیادی برای بیمار به وجود می آید. درد دندان بر اثر شکستگی آن ممکن است دائمی باشد یا این که گاهی آرام بگیرد و دوباره شدت پیدا کند. در بسیاری موارد درد دندان در هنگام غذا خوردن حس می شود چرا که جویدن غذا موجب ایجاد فشار روی دندان می شود.

انواع شگستگی دندان


دندان ها به روش های مختلف دچار شکستگی دندان می شوند:
ترک خوردن دندان- این مشکل زمانی اتفاق می افتد که ترک از سطح جویدن دندان آغاز شده و به سمت ریشه ادامه پیدا کند. گاهی اوقات این ترک دندان در زیر خط لثه و ریشه دندان نیز ایجاد می شود. یک دندان ترک خورده به دو بخش تقسیم نمی شود اما بافت نرم و داخلی دندان به خاطر آن آسیب می بیند.
خطوط ترک دندان: این نوع از ترک ها خطوط ریزی هستند که فقط لایه خارجی مینای دندان را تحت تاثیر خود قرار می دهند. این نوع ترک روی دندان های بیشتر در افراد بزرگسال رایج و متداول است و دردی به همراه ندارد. خطوط ترک خوردگی نیاز به درمان ندارند.
شکستگی دندان نوک تیز: این ترک در سطح مورد استفاده دندان برای گاز گرفتن ایجاد می شود. آسیب در این ناحیه از دندان، ممکن است باعث شکستگی دندان شود. اگر این مشکل برای شما اتفاق افتد، شما درد شدیدی در هنگام گاز گرفتن احساس خواهید کرد.
تقسیم دندان: این مشکل معمولاً در نتیجه یک ترک دندان درمان نشده در دندان ایجاد شده و در این حالت دندان به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. شکستگی های عمودی در ریشه ترک خوردگی هایی هستند که از ریشه دندان شروع شده و به سمت سطح رویی دندان ادامه پیدا می کنند.

مراقبت از دندان شکسته


اگر دندان شما شکسته یا ترک خورده در اولین فرصت باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید در غیر این صورت دندان میتواند بیشتر اسیب ببیند و یا عفونت کند و احتمال از دست دادن دندان پیش میاید.اگر شکستگی باعث ایجاد یک حفره در دندان شده باشد ویا به عصب اسیب رسیده باشد دندانپزشک شما متوجه ان میشود . اسیب به عصب معمولا نیاز به درمان ریشه دارد. در عین حال میتوانید اقدامات زیر را انجام دهید:
• دهان خود را به خوبی با اب گرم بشوئید.
• با یک تکه گاز پانسمان محل خونریزی را به مدت ده دقیقه تا زمانی که خونریزی متوقف شود نگه دارید. ویا میتواند یک کیسه چای را برای جلوگیری از خونریزی در محل خونریزی قرار دهید.
• یک کیسه سرد را بر روی گونه یا لبی که بر روی دندان شکسته قرار دارد بگذارید تا تورم  رفع شود و درد کمتر شود.
• اگر نمیتوانید پزشک خود را سریعا ببینید از سیمان های موقت که در داروخانه ها موجود است برای پوشاندن دندان شکسته استفاده کنید.
• میتوانید از یک مسکن استفاده کنید.
• اگر دندان شما دردناک است از استامینوفن یا داروهای مسکن دیگر استفاده کنید و دهان خود را با اب نمک بشوئید.
• اگر شکستگی باعث ایجاد یک لبه تیز در دندان شده است ان را با یک تکه واکس پارافین یا ادامس بدون قند  بپوشانید تا از اسیب به زبان و گونه ها و لبها جلوگیری شود.
• اگر مجبورید غذا بخورید از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز گرفتن بر روی دندان اسیب دیده بپرهیزید.
روش درمان برای دندان اسیب دیده بستگی به شدت اسیب دارد.اگر فقط یک تکه کوچک از مینای دندان اسیب دیده باشد درمان به سادگی در طی یک جلسه انجام میگیرد ولی اگر اسیب شدید باشد نیاز به یک درمان طولانی تر و پر هزینه تر است.

زمان مراجعه به دندانپزشک


اگر یکی از دندان های شما دچار شکستگی، تراشیدگی، یا ترک خوردگی شد، در اسرع وقت با دندان پزشک برای بررسی و ترمیم دندان شکسته  ملاقات کنید. در غیر این صورت دندان شکسته یا ترک خورده شما حتی اگر شکستگی کوچک باشد، ممکن است در ادامه دچار آسیب شده و عفونت کند. در صورت عدم ترمیم دندان همواره امکان از دست دادن دندان در صورت پیشرفت مشکل وجود دارد. علاوه بر این لازم است که شما هنگام برخورد با این مشکل اقدامات مراقبتی زیر را مورد توجه قرار دهید:
• اگر دندان شما درد دارد، از استامینوفن یا سایر تسکین دهنده های درد برای کاهش آن استفاده کنید. دهان خود را با آب نمک شستشو دهید.
• اگر شکستگی نوک تیز یا باعث نا همواری در سطح دندان شود، این لبه ها را با یک تکه واکس پارافین یا آدامس بدون شکر بپوشانید تا به این ترتیب از بریده شدن زبان یا داخل لب یا گونه به خاطر این لبه ها جلوگیری شود.
• اگر لازم است غذا مصرف کنید، از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز گرفتن با دندان شکسته خودداری کنید.

روش های درمان شکستگی دندان


باندینگ یا پر کردن دندان

گاهی اوقات برای درمان دندانی که دچار شکستگی شده و ترک برداشته، میتوان دندان را پر کرد؛ در صورتی که نیاز به پر کردن دندان جلو باشد ،ممکن است دندان پزشک ترجیح دهد از باندینگ دندان برای درمان استفاده کند. باندینگ از رزین هایی همرنگ دندان استفاده میکند، مواد باندینگ کاملا شبیه دندان طبیعی خواهد شد، در نهایت با تاباندن نور فرابنفش سخت میشود.

روکش دندان

در صورتی که شکستگی یک قسمت از دندان به علت پوسیدگی دندان باشد ، بهترین انتخاب، حذف کردن قسمت های آسیب دیده دندان. استفاده از روکش بر روی بخش باقی مانده دندان است.

شکل دهی مینای دندان

ساده ترین روش درمانی مورد استفاده هنگام ترک دندان یا شکستگی دندان شکل دهی دندان است که اغلب به همراه باندینگ مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت دندان پزشک به سادگی یک بخش از دندان را تراشیده و یک سطح هموار و مناسب با نیرومندی و ظاهر مناسب برای دندان ایجاد می کند. این روش درمانی می تواند تمام موارد اشکال احتمالی کوچک ایجاد شده در دندان را به سادگی ترمیم کند و از نظر زیبایی ظاهر دندان را بهبود بخشد.

نکاتی برای جلوگیری آسیب به دندان

در اکثر شکستنگی ها و صدمات دندانی معمولا دندان جلو قربانی میشود و در صورتی که ترمیم نشود ممکن است باعث آسیب زدن به زبان، لبها، و داخل گونه ها شود. اسیب های دهانی و دندانی در کودکان از زمانی که کودک شروع به راه رفتن میکند، آغاز میشود. حتی ممکن است در اثر ضربه خوردن و افتادن دندان های نهفته دایمی نیز آسیب ببیند. در بزرگسالان علت اصلی شکستگی های دندان، ورزش است. 40 درصد شکستگی های دندانی در بزرگسالان به علت آسیب های ورزشی است. یکی از بهترین راه های جلوگیری اسیب دیدن دندان در بازی های ورزشی استفاده از محافظ دندان است. دندان شکسته، اگرچه قسمتی از ان شکسته شده و از بین رفته، اما یک دندان زنده است، با مراجعه به دندان پزشک جهت ترمیم و باز سازی ان میتوانید تا سال ها از ان استفاده نمایید.

ارسال پاسخ