نامرتبی دندان‌ها مشکلی است که با شلوغی، به هم ریختگی و بی نظمی دندان ها همراه بوده و می‌تواند مشکلات جدی برای سلامت دندان‌های فرد به همراه داشته باشد. در این شرایط دندان‌ها نمی‌توانند وظایف کلیدی خود را به درستی انجام دهند. به همین خاطر لازم است افراد دچار این مشکل با شرایط مختلف مربوط به آن به خوبی آشنا بوده و با استفاده از روش‌های مناسب از وضعیت کلی سلامت دهان و سیستم گوارش بدن خود محافظت کنند.

 دلایل نامرتبی دندان‌ها


نامرتبی دندان‌ها غالباً ارثی است، اما گاهی دلایل زیر باعث بروز آن می‌شود:
• غیرطبیعی بودن شکل دندان‌ها یا وجود دندان نهفته
• شکاف لب و کام
• استفاده طولانی‌مدت از شیشه شیر یا پستانک
• مکیدن انگشت شست، مکیدن دیگر انگشتان یا لب پایین و زبان زدن در دوران کودکی
• تنفس دهانی در دوران کودکی
• صدمه‌های منتج به از بین رفتن هم‌ترازی فک
• عمل‌های ترمیمی نامناسب در دوران کودکی
• بیماری‌های لثه
• زود افتادن دندان شیری
• بدشکلی یا هم‌محور نبودن فک‌ها

چرا باید دندان‌های نامرتب، صاف شوند؟

اگر دندان‌های شما نامرتب و به هم ریخته باشد و یا مشکلاتی در وضعیت فک و دهان شما وجود داشته باشد، برای مراجعه به متخصص ارتودنسی و اصلاح این مشکلات، هیچ وقت دیر نیست. متخصصین ارتودنسی می‌توانند نه تنها در دستیابی به لبخندی زیباتر به شما کمک کنند، بلکه دندان‌های شما را نیز  ردیف و مرتب می‌کنند تا دهان و دندان سالم‌تری داشته باشید. امروزه با وجود روش‌های پیشرفته ارتودنسی حتی بزرگسالان و جوانان نیز می‌توانند برای صاف و مرتب کردن دندان‌های خود به صورت مخفی و نامعلوم اقدام کنند. مسلماً دندان‌های ردیف و مرتب برای سلامتی شما نیز خیلی بهتر خواهد بود، زیرا مزایای مهم زیر را برای شما به همراه خواهد داشت:

لثه‌های سالم

اگر متخصص ارتودنسی تشخیص داده که فاصله بین دندان‌های شما خیلی کم یا بیش از حد زیاد است، حتماً در مورد خطر بروز بیماری‌های لثه نیز به شما هشدار داده است. فاصله زیاد بین دندان‌های شما و یا همپوشانی زیاد بین آن‌ها به این معنی است که دندان‌ها به شکل سالم و درستی در داخل بافت لثه جای نگرفته‌اند. علاوه بر آن، همپوشانی یا روی هم افتادن بعضی از دندان‌ها می‌تواند باعث وارد آمدن فشار زیادی بر روی لثه‌ها و دندان‌های مجاور آن‌ها شود. این مشکل در نهایت باعث ورم و التهاب لثه‌ها و یا ترک خوردن و شکستن دندان‌ها خواهد شد. وقتی که شما دندان‌هایتان را با استفاده از سیم‌کشی و ارتودنسی صاف می‌کنید، این دندان‌ها به شکل صحیح در لثه‌ها قرار می‌گیرند و احتمال ابتلاء به بیماری‌های لثه یا آسیب‌دیدگی دندان‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

سهولت در تمیز کردن دندان‌ها

وقتی که دندان‌ها صاف و مرتب باشند، تمیز کردن آن‌ها هم راحت‌تر خواهد بود و در نتیجه شما دهان و دندان سالم‌تری خواهید داشت. اما وقتی که دندان‌های شما نامرتب و به هم ریخته باشد، تمیز کردن آن‌ها می‌تواند خیلی سخت یا حتی غیرممکن باشد، زیرا در این حالت مسواک یا نخ دندان نمی‌تواند به تمام سطوح یک دندان برسد. از طرفی وقتی که شما نتوانید دندان‌هایتان را به نحو مناسبی تمیز کنید، به مرور زمان پلاک و جرم در نقاطی که دسترسی به آنها وجود ندارد، انباشته می‌شوند. تجمع پلاک می‌تواند خطرات زیادی برای سلامت دهان و دندان شما داشته باشد و باعث ایجاد پوسیدگی و حفره در دندان‌های شما شود. اما وقتی که دندان‌های خود را با استفاده از ارتودنسی صاف و مرتب کردید، به راحتی خواهید توانست مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

کاهش امراض و بیماری‌ها

صاف و مرتب کردن دندان‌ها در عمل فواید بسیار زیادی نیز برای تندرستی و سلامت عمومی شما خواهد داشت. هنگامی که شما به خاطر بی‌نظمی و نامرتبی دندان‌ها دچار بیماری‌های لثه می‌شود، در واقع خطر بروز بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، عفونت ریه‌ها و دیابت نیز در شما بالاتر می‌رود.  بی‌نظمی دندان‌ها همچنین می‌تواند باعث ایجاد مشکلات گفتاری و مشکل در جویدن غذا، بیماری‌های فک و ساییدگی شدید سطح خارجی مینای دندان‌ها شود. همچنین مرتب کردن دندان ها در کنترل و درمان دندان قروچه کودکان تاثیر بسزایی دارد.

درمان


درصورتی‌که دندان‌های شما شلوغ، به‌هم‌ریخته و نامرتب است، در جویدن یا گاز گرفتن مشکل دارید یا دندان‌های فک بالایی و پایینی شما به‌طور مناسبی روی هم قرار نمی‌گیرند، روش‌های مختلفی برای مرتب کردن و بستن فاصله بین دندانها از جمله ارتودنسی ثابت یا متحرک وجود دارد. بسیاری از دندان‌پزشکان عمومی ‌برخی درمان‌های ابتدایی ارتودنسی را برای مرتب کردن دندان‌ها و رفع فاصله بین دندان ها به عهده می‌گیرند و انجام می‌دهند؛ اما متخصصین ارتودنسی زمینه به هم ریختگی دندان به‌طور خاص آموزش دیده‌اند و تجربه و مهارت دارند و می‌توانند هرگونه اختلالات فکی و دندانی را درمان کنند. “همچنین، زمانی که کودکان به سن هفت‌سالگی می‌رسند، باید برای معاینه نزدیک متخصص ارتودنسی بروند. در این سن برخی از دندان‌های دائمی شروع به رشد خواهد کرد. متخصص ارتودنسی دندان‌های کودک را معاینه کرده و به بررسی مشکلاتی همچون فشردگی دندان‌ها، تغییر جهت نامناسب آن‌ها و کوچک بودن کام دهان می‌پردازد. اگر چنین مشکلاتی سریعاً تشخیص داده شود و در اسرع وقت تحت درمان قرار گیرد، از بروز مشکلات آتی برای دندان‌های دائمی جلوگیری به عمل می‌آید.” [بهترین متخصص ارتودنسی]

انواع ارتودنسی


ارتودنسی به روش معمول (با براکت‌های فلزی)

معمول‌ترین و درواقع سنتی‌ترین روش برای انجام ارتودنسی بزرگسالان و کودکان، استفاده از براکت‌های فلزی است و چیزی که با شنیدن کلمه “ارتودنسی” در ذهن  اکثر مردم می‌آید، همین براکت‌های فلزی هستند.  براکت‌های فلزی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های انجام درمان ارتودنسی و رفع فاصله بین دندان کودکان هستند. با پیشرفت‌های بسیار زیادی که در تکنولوژی ساخت وسایل ارتودنسی و تولید مواد مورد استفاده در ارتودنسی ایجاد شده، امروزه انواع مختلف دیگری از براکت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند که کوچک‌تر هستند و کمتر جلب‌توجه می‌کنند و گاها اصلاً قابل‌رؤیت نیستند. نوع سیمی که براکت‌های دندانی را به هم متصل می‌کند نیز تغییر کرده و با استفاده از تکنولوژی جدید از سیم‌هایی استفاده می‌شود که برای رفع فاصله دندان جلو  از گرمای بدن شما برای حرکت دادن و تغییر جهت دادن دندان‌ها استفاده می‌کند و درد و ناراحتی کمتری را نیز برای بیمار به همراه دارد.

ارتودنسی همرنگ دندان (براکت‌های سرامیکی)

براکت‌های سرامیکی هم‌اندازه و هم‌شکل براکت‌های فلزی، اما به رنگ شیشه‌ای (همرنگ دندان) هستند و کمتر قابل‌رؤیت می‌باشند. می‌توان برای متصل کردن براکت‌های سرامیکی (همرنگ دندان) از سیم‌های همرنگ دندان ( ارتودنسی نامریی) نیز استفاده کرد. ارتودنسی با براکت فلزی و براکت‌های سرامیکی، هر دو، از سه بخش تشکیل شده است:
براکت‌ها: براکت‌ها قطعه‌های کوچکی هستند که توسط چسب مخصوصی روی دندان چسبانده می‌شوند و در تمام طول مدت درمان ارتودنسی روی دندان باقی می‌مانند.
سیم ارتودنسی: سیم مخصوص ارتودنسی ثابت که سیم فلزی بسیار نازک است که از بین براکت‌ها عبور می‌کند و آن‌ها را به هم متصل می‌کند و باعث فشار آوردن به دندان‌ها و حرکت آن‌ها در جهت موردنظر پزشک می‌شود.
کش (حلقه) الاستیکی: کش‌های الاستیکی یا حلقه‌ها قطعات پلاستيكي براي اتصال سيم‌‌هاي ارتودنسي به براكت‌ها هستند. اين قطعات دايره‌اي شكل به رنگ‌هاي مختلف (و همچنین دارای رنگ شیشه‌ای) بوده و بيماران می‌توانند برحسب سليقه خود از بین آن‌ها انتخاب کنند.
بسیاری از بزرگسالان تمایلی به استفاده از بریس‌ها، یا دستگاه‌های ارتودنسی نداشته و نمی‌خواهند هزینه بستن فاصله بین دندان ها به روش ارتودنسی را تقبل کنند و  برای صاف کردن دندان‌هایشان وقت و هزینه صرف کنند. اما برای کسانی که می‌خواهند اکلوژن‌شان را اصلاح کنند، ارتودنسی ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد. ارتودنسی راه بسیار خوبی برای اصلاح مشکلات بایت و برخی مشکلات زیبایی دندان‌ها است. البته، اگر مشکل بایت ندارید و تنها می‌خواهید لبخند زیباتری داشته باشید، ارتودنسی سریع بهترین گزینه برای شما است. قیمت ارتودنسی سریع به تعداد دقيق دندان‌هايي که بايد مورد عمل قرار بگيرند بستگي دارد. به طور کلي ارتودنسي سريع را مي‌توان معادل با نصب ونير پورسلاين بر روي دندان‌هاي جلويي هم در بالا و هم پايين در نظر گرفت. هزینه ارتودنسی سریع هم معمولاً به ازاي هر دندان محاسبه مي‌شود.

پیشگیری


افتادن دندان‌ها می‌تواند منجر به بروز نامرتبی و انحراف دندان‌های باقیمانده شود. شما می‌توانید با رعایت موارد زیر از افتادن دندان‌ها پیشگیری کنید:
• در هنگام ورزش و فعالیت‌های بدنی شدید از یک محافظ دهانی (گارد) استفاده کنید.
• با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای جرم‌گیری و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌های خود، از پوسیدگی آنها جلوگیری کنید.
• از خواباندن کودکان خود در حالی که شیشه شیر در دهان دارند، خودداری کنید. قندهای موجود در مایعات می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌های کودک شود.
• اگر یکی از دندان‌های شما به طور ناگهانی و غیر منتظره افتاد، در اسرع وقت (ظرف دو ساعت) به دندانپزشک مراجعه کنید.

ارسال پاسخ