چرخش و نابجا بودن دندان‌ها، مشکل شایعی است که در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود. این چرخش می‌تواند از کم که قابل چشم‌پوشی است تا حد زیاد باشد. دو راه اصلی برای درمان چرخش دندان‌ها وجود دارد و پیش از هر اقدام لازم است به وسیله دندان‌پزشک متخصص ارتودنسی معاینه شوید. راه اول، درمان ارتودنسی است و راه دوم اصلاح شکل و اندازه دندان است. این عمل پس از تشخیص و تایید متخصص ارتودنسی به وسیله دندان‌پزشک متخصص ترمیمی یا دندان‌پزشک عمومی قابل‌انجام است. در مورد اینکه آیا امکان درمان ارتودنسی در سن 36 سالگی وجود دارد یا خیر، باید گفت درمان‌های ارتودنسی در سن پس از بلوغ نیز امکان‌پذیر است اما سن مطلوب برای درمان سن نوجوانی و جوانی است. تشخیص درمان ارتودنسی و امکان انجام آن منوط به نظر متخصص ارتودنسی است. پیشنهاد می‌کنم به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا بررسی شوید.

دلایل چرخش دندان


تحقیقات اخیر در ارتباط با چرخش دندان‌ها نشان می‌دهند رشد نامناسب فک و سایر مشکلات ارتودنسی در بسیاری از مواقع در نتیجه رشد دندان‌های بزرگ بر روی فک کوچک یا فاکتورهای وراثتی ایجاد نمی‌شوند. در حقیقت دلایل زیر می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مربوط به چرخش دندان ها، هم‌پوشانی آنها شود:
• دهان بعضی افراد در مقایسه با دندان‌های آنها بسیار کوچک است و این شرایط باعث ازدحام دندان‌ها در دهان و رشد نامناسب آنها می‌شود.
•گاهی اوقات چرخش دندان‌های دارای ریشه‌های ارثی و مادرزادی مشابه رنگ چشم‌ها یا اندازه دست‌ها است.
• وارد شدن فشار بیش از حد به دندان‌ها و لثه‌ها
• تغییر وضعیت استخوان فک در نتیجه آسیب دیدگی
• ایجاد تومور در ناحیه دهان یا فک
• تنفس از طریق دهان
• مشکلات مربوط به سلامت دهان در کودکان همچون مکیدن انگشت، استفاده از پستانک در سنین بالای سه سال، فشار دادن نوک زبان به دندان‌ها، یا استفاده طولانی‌مدت از شیشه
• عوامل دیگر تاثیرگذار بر چرخش دندان‌ها می‌توانند شامل از دست دادن زودتر از موعد دندان‌های شیری یا از بین رفتن دندان‌های دائمی، ترمیم نشدن دندان‌ها به نحو مناسب (برای مثال با استفاده از پر کردگی یا روکش)، و نیز ابتلا به بیماری‌های لثه باشد.

مشکلات چرخش دندان و عدم قرارگیری مناسب آنها بر روی یکدیگر


دندان‌های چرخیده و قرارگیری نامناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر می‌تواند مشکلات احتمالی زیر را برای فرد به همراه داشته باشد:
• ایجاد مشکل در فرآیند جویدن صحیح غذا
• دشوار شدن فرآیند تمیز کردن دندان‌ها و حفظ سلامت آنها که باعث افزایش احتمال ایجاد پوسیدگی، کرم‌خوردگی، و نیز ابتلا به بیماری‌های لثه می‌شود.
• وارد شدن فشار زیاد به دندان‌ها، فک، و عضلات ناحیه صورت که ریسک ترک‌خوردگی و شکستن دندان‌ها را افزایش می‌دهد.
• ایجاد احساس بد در افراد نسبت به وضعیت ظاهری و از بین بردن اعتماد به نفس فرد

درمان


1- روش‌ ارتودنسی که در این روش با حرکت دندان یعنی تاج و ریشه به‌طور همزمان و متعاقب آن حرکت استخوان مجاور، دندان چرخانده شده و در محل صحیح خود قرار می‌گیرد و ردیف کردن دندان به معنی واقعی انجام می‌شود. چرخش دندان ها با ارتودنسی قابل درمان است، برای درمان دندان کج معمولاَ از بریس های دندانی برای حرکت دندان ها به سمت عقب و قرار دادن آنها در موقعیت مناسب، استفاده می شود. امروزه چندین نوع بریس دندانی وجود دارد که هر کدام رنگ و سبک متفاوتی دارد که شما بنابر سلیقه شخصی خود برای مرتب کردن دندان ها آن ها را انتخاب می کنید. بسیاری از افراد بزرگسال در حال حاضر با تقبل هزینه سیم کشی دندان از بریسی استفاده می کنند که با رنگ دندان های آنها هماهنگی داشته باشد چرا که این موضوع به پنهان کردن این حقیقت که آنها بریس دندانی گذاشته اند کمک می کند.
استفاده از بریس: با ارتودنتیست خود صحبت کنید. اگر استفاده از بریس ارتودنسی گزینه مناسبی برای شما باشد، ایشان درمورد انواع مختلف بریس هایی که برای مشکل شما مناسب است توضیحی خواهند داد. بگذارید ارتودنتیست شما بداند که به چه نوع بریسی علاقه دارید.
استفاده ازنگهدارنده برای مشکلات جزئی: می توان از نگه دارنده ها برای درمان چرخش دندان یا مشکلاتی نظیر فاصله بین دندان استفاده کرد. نگه دارنده شما به طور ویژه برای شما ساخته شده زیرا باید مشکل خاصی که شما دارید را برطرف کند. در طی فرایند رفع فاصله بین دندانها، ارتودنتیست با استفاده از ماده ضخیمی به نام آلژینات، قالبی از دهان شما درست کرده و از این قالب برای ساخت نگه دارنده شما استفاده می کند.
استفاده از روکش پرسلن: این روکش ها الزاماَ برای رفع مشکلات مربوط به پرسلن یا پوسته رزین به کار می روند و نه ترمیم آنها.
این روکش ها در برابر لکه مقاوم بوده (اگر از نوع پرسلن باشند) و شبیه به دندان های طبیعی به نظر می رسند.
این روکش ها دائمی بوده و قابل ترمیم نسیتند.
2- روش‌هایی که بدون درمان ارتودنسی و با افزودن مواد همرنگ دندان در یک سطح و تراشیدن تاج دندان از سطح دیگر، بدون حرکت دادن ریشه و تغییر استخوان مجاور انجام می‌شود و به نوعی به‌جای ردیف کردن واقعی دندان، دندان ها به ظاهر ردیف نشان داده می شوند.

مزایا و معایب روش بدون ارتودنسی


در نامرتبی دندان‌ها با شدت خفیف، متوسط و شدید متخصصین ارتودنسی نامرئی توصیه می کنند اگر با ظاهر درمان ارتودنسی مشکل دارید، حداقل سلامتی دندان‌هایتان را به خطر نیندازید و پیشنهاد می کنند از پلاکهای شفاف ارتودنسی نامرئی استفاده کنید. پس دندان‌ها را به حال خودشان رها نکنید، در مورد مشکلات بسیار خفیف، ممکن است این درمان به بعضی افراد کمک کند که در این صورت نیز توصیه این است که حداقل فرصت مشاوره با یک متخصص ارتودنسی را از دست ندهید و در این زمینه نظر و پیشنهاد درمان را با او در میان بگذارید. این گروه عمدتا افرادی هستند که مشکل ترتیب صحیح دندانی ندارند و مشکل آنها در فرم، شکل یا اندازه ظاهری یک یا چند دندان است.
در تمام درمان‌های پزشکی کلید درمان صحیح، حذف علت اصلی ایجاد‌کننده بیماری است، بنابراین اگر علت اصلی مشکلات شما مربوط به اندازه دندان یا شکل دندان باشد، متخصص ارتودنسی شما را به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی ترمیمی ارجاع خواهد داد. در مواردی که درمان با مبنای صحیح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشیده شده تاج دندان و هم در قسمتی که مواد ترمیمی اضافه شده است مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اولین مسئله این است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست داده‌اید که هیچ‌گاه نمی‌توانید آن‌ را به‌دست آورید. در روش‌های این‌چنینی برای ردیف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجی دندان، حجم متفاوتی از بافت دندانی برداشته می‌شود.
مسئله بعدی این است که تغییرات ایجاده شده در سطح سخت دندان از پشتیبانی و حمایت لثه و بافت‌های نگهدارنده برخوردار نیستند و حتی برای وضعیت موجود نیز دردسر‌هایی ایجاد می‌شود و با تجمع باکتری‌های بیماری‌زا در حاشیه آنها، لثه می‌تواند تحلیل یا افزایش حجم پیدا کند که هر دو منشأ بیماری‌های پریودنتال هستند. در صورتی که بیماری‌های پریودنتال کنترل نشوند نیز وضعیت غیرقابل برگشت شده و خطر از دست دادن کامل دندان وجود دارد. مسئله بعدی رنگ دندان‌هاست. تغییرات حاصل از سن و اثرات مواد غذایی روی دندان‌های سالم و مواد ترمیمی متفاوت است و به مرور زمان این وضعیت تشدید می‌شود.

پیشگیری از چرخش دندان‌ها


نکات قابل توجه برای پیشگیری از چرخش دندان‌ها به شرح زیر هستند:
مسواک زدن منظم: پوسیدگی می‌تواند باعث چرخش دندان‌ها در دهان شود. همانطور که می‌دانید پوسیدگی در نتیجه عدم مراقبت از سلامت دهان و دندان ایجاد می‌شود و به همین خاطر لازم است دندان‌ها حداقل دو بار در روز مسواک زده شوند. به هر حال توجه داشته باشید گاهی اوقات چرخش دندان‌ها ریشه ژنتیک دارد و به همین خاطر قابل پیشگیری نیست.
نخ دندان کشیدن: همواره به افراد توصیه می‌شود برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های خود حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنند.
ملاقات منظم با دندان پزشک: ملاقات منظم با دندان پزشک نه تنها می‌تواند از ایجاد پوسیدگی دندان پیشگیری کند، بلکه در این ملاقات‌ می‌توان مشکلات دندان که احتمالاً باعث چرخش دندان‌ها می‌شوند را در مراحل اولیه شناسایی و درمان کرد.
محدود کردن مکیدن انگشت توسط کودکان: مکیدن انگشت در کودکان می‌تواند باعث چرخش دندان‌ها با گذشت زمان شود. علاوه بر این لازم است والدین استفاده از پستانک و شیشه شیر را برای فرزندان خود در سنین بالای سه سال محدود نمایند.

ارسال پاسخ